Osobní rozvoj,  Sebeláska,  Vztahy

3 kroky ke zjištění vztahu k sobě samému

Krásný den všem, 🙂

jak už jsem v jednom z minulých článků psala, v květnu bych se ráda věnovala tématům týkajících se vztahů. Krom toho mám podporujícího přítele, který mi prý dává povolení čerpat přímo od zdroje, 😀 takže se o mně dozvíte zase něco bližšího a třeba se necháte inspirovat. Popřípadě skrz zpětnou vazbu (komentáře) dovolíte, abych se Vámi nechala inspirovat já (či ostatní). 🙂

Než se ale začneme zaobírat problematikou vztahů, ráda bych upozornila, že kvalitní vztahy se dle mého názoru budují za podmínky, že má člověk vybudovaný kvalitní vztah především sám k soběv podstatě jde o neustálou „práci na sobě“. Proto jsem se rozhodla, že v dubnu budou články zaměřeny na téma „Sám sobě nejlepším přítelem“.

 

Proč zrovna vztah sám k sobě je tak důležitý? To mám jako nejdříve myslet sám/sama na sebe a pak až na ostatní? Není to tak trochu sobecký přístup? Co si o mně druzí pomyslí?!

Typické otázky pojící se s tématy sebelásky, sebevědomí, či jakkoli jinak si je nazvete. Dovolte mi, ukázat Vám, proč je vztah, který máme sami k sobě ten nejdůležitější ze všech. Možná Vám následující otázky pomohou uvědomit si, jak moc důležití jste. A jak moc záleží na tom, abyste začali pracovat na kvalitním vztahu k sobě samým. Už jen to, že jste to právě Vy sami, s kým budete muset strávit zbytek Vašeho života, by měl být pádným důvodem k tomu, abyste svůj vztah k sobě samým začali upevňovat, zkvalitňovat, užívat si ho – respektive sami sebe. 🙂

 

Jak se chcete postarat o ostatní, když byste se nezvládli postarat sami o sebe?

Jak chcete být upřímní k ostatním, když nedokážete být upřímní sami k sobě?

Jak chcete někoho bezpodmínečně milovat, když neumíte bezpodmínečně milovat sami sebe?

A obráceně to funguje úplně stejně…

Jak má být někdo upřímný k Vám, když nejste upřímní sami k sobě?

Jak má někdo milovat Vás, když nemilujete sami sebe?

Jak má někdo pečovat o Vás, když nedokážete pečovat o sebe samé?

To prostě nejde! Ať už zažíváte v životě cokoliv, jste kýmkoli, vždy je důležité začít sám u sebe. Vždy. Nevěřili byste, jaký má Váš vztah k sobě samým (to jak o sobě smýšlíte, to jak se k sobě chováte, jak trávíte svůj čas, na kolik se znáte či neznáte a podobně) vliv na úplně všechno ve Vašem životě. Ovlivňuje vše – práci, kterou děláte, koníčky, kterým se věnujete, lidi, kterými se obklopujete, rodinu, zdraví, Váš celkový pocit štěstí/neštěstí, naplnění/prázdnoty.

Prošla jsem si ve vztahu k sobě samé kdečím – až se jednomu opravdu nechce „chlubit“. Je neuvěřitelné, jak o sobě dokážeme pochybovat, jak škaredě mluvíme o našich tělech (my ženy bychom mohly povídat…), sami na sebe jsme naštvaní, mordujeme své tělo jídlem a pitím, o kterém dnes už moc dobře víme, že nám jen škodí. Tyto pohledy na sebe samé jsou nám až příliš vlastní a kolikrát natolik automatické, že si je ani neuvědomujeme. Za to, když na nás někdo jiný řekne cizí slovíčko, to už jo, to už si všimneme a kolikrát se pěkně naštveme, cítíme se ukřivděně a máme sklony to druhému buď oplatit, nebo začneme zpochybňovat sami sebe. Ale proč?… Nemůže to být třeba tím, že se k sobě takhle ošklivě chováme my sami?

Jak tedy začít pracovat na kvalitním vztahu k sobě samým? Co udělat pro to, abychom začali mít sami sebe více rádi? Vždyť my všichni se chceme cítit naplněni a šťastni, ale už nevíme, jak na to. Nikdo nás totiž to nejdůležitější ve škole nenaučil. Rodiče nám nemohli předat to, co sami nevěděli. A tak se to učíme teď. I já se učila – a stále učím, je to nekonečný proces, který je ale zapotřebí si užít. Napíši Vám, co pomohlo v začátcích mně. A věřím, že pokud se odhodláte vyjít vstříc sobě samým naproti, získáte nejlepšího přítele na celý život, který Vás neopustí. A to už stojí za to. 🙂

 

Jak poznat, jaký je můj aktuální vztah k sobě samému/samé?

 

self-love-553243_640

 

  1. POZORUJ

Zkuste tento týden pozorovat sami sebe. Pořiďte si notýsek nebo u sebe mějte vždy kus papíru a propisku. Budete mít lepší zpětnou vazbu, až budete číst své poznámky zpětně. Z hlavy si vše nevybavíte, věřte mi. Snažte se vše vnímat, co nejpečlivěji Vám to půjde.

A vžijte se do role pozorovatele – jak k sobě mluvíte? Jak se k sobě chováte? Jak reagujete? (ráno po probuzení, před zrcadlem, když Vám ujede bus, nestartuje auto, něco se Vám nepodaří nebo naopak podaří, když na Vás někdo křičí, když Vás někdo chválí, když pracujete a tak dále a tak dále).

Z počátku pro Vás může být obtížné se takto pozorovat. V tom smyslu, že zkrátka v denním shonu zapomenete. Nevadí. Pokračujte prostě dál, až si vzpomenete. 🙂 Netřeba na sebe tlačit. Také se prosím, nehodnoťte, nekritizujte, ale opravdu jen pozorujte. Pak si za týden (nebo průběžně) přečtěte zpětně Vaše poznámky – už jen to Vám ledacos o Vašem vztahu k sobě samé/mu prozradí.

 

learn-1044078_640

 

  1. NAJDI VZORCE

Určitě už jste někdy slyšeli o tzv. vzorcích chování. Zkrátka se chováte určitým způsobem, jakým jste zvyklí. Nastane jistá situace a vy se v ní zachováte úplně stejně teď, za měsíc, či za rok. Na kritiku reagujete takto, na pochvalu takto a podobně. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké vzorce chování máte vy. V tom Vám opět může pomoct pozorování. Ale zkuste si najít čas a zamyslet se nad tím. 🙂

  • Až objevíte své vzorce chování, které Vám neslouží a neposouvají Vás vpřed, odpovězte si:

 

Jak jinak bych se příště mohl/a zachovat?

Dalo by se jednat jinak a lépe?

Jaké ponaučení si mohu z daného chování vzít?

Čím mi je jiný způsob chování prospěšnější?

  brain-605603_640

 

  1. OBJEV PŘESVĚDČENÍ

To samé platí pro přesvědčení. Jsou však o něco komplikovanější. Tato přesvědčení totiž nemusejí být zdaleka naše, ale mohli jsme je za své převzít. Hned vysvětlím. Například jste od malička slýchávali, že na to či ono nemáte a tak jste si v sobě vytvořili přesvědčení, že nejste dost dobří. Na základě tohoto přesvědčení pak můžete odmítat příležitosti, jelikož si myslíte, že na to stejně zkrátka nemáte. Že od toho jsou tu lepší, než Vy. Blbost! To jsou přesvědčení, která Vám neslouží! NAJDĚTE JE A SEPIŠTE SI JE – VŠECHNY! Pište všechno, co Vás napadne.

  • k takto sepsaným přesvědčením, která Vám nijak neslouží, nikam Vás neposouvají, si NAPIŠTE NOVÁ PŘESVĚDČENÍ, která jsou PRAVÝM OPAKEM těch předchozích (např: místo „nejsem dost dobrá“ napíšete „zvládnu vše, co budu chtít, když si za tím půjdu“)
  • svá nová přesvědčení pište tak, aby pro Vás byla uvěřitelná, přijatelná
  • stará přesvědčení spalte, nová vystavte na viditelné místo nebo je noste u sebe, abyste si je mohli kdykoli připomenout 🙂

 

Toto je jen pár způsobů, jak pomalu ale jistě začít přicházet na to, jaký vztah k sobě samým vlastně máme a zda nám tento vztah slouží a prospívá či nikoliv. Zkuste si tento týden vypozorovat, jak se k sobě chováte, jak o sobě smýšlíte, jaké vzorce chování jsou pro Vás typické a která přesvědčení jsou pro Vás omezující. Budete překvapeni.

Dát sebe na první místo není sobecké, je to životně důležité! Od vztahu k sobě samým se odvíjí vše, a proto bychom měli dbát na to, aby byl co nejkvalitnější. 🙂

Kdybyste měli jakékoliv dotazy k tématu nebo se chtěli podělit o Vaši zkušenost, budu ráda, když se zapojíte v komentářích pod článkem. 🙂 Na další se můžete těšit opět za týden.

Do té doby napisanou. 🙂

xx Petra

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: