♥ PRO DOMOV ♥,  Feng-Shui,  VIDEA

Hmotná očista prostoru | FENG SHUI

Vše co souvisí s PROSTŘEDÍM mě nesmírně oslovuje. Od vesmíru, po přírodu, přes naše bydlení, oblečení, okolí lidí až po naše tělo a stravování (kterému jsem se začala od září intenzivně věnovat, ale o tom třeba zase někdy příště). V dnešním článku se chci zaměřit na prostředí (respektive očista prostoru), které je nám velmi blízké – NAŠE DOMOVY. 🙂

Ať už věříte či nevěříte účinkům zásad Feng Shui, tak či tak fungují. To znamená, že prostředí našeho domova má na nás a náš život vliv, ať už chceme nebo ne. Osobně jsem si vybrala cestu učením, jak si své prostředí uzpůsobit tak, aby mě podporovalo a abych se v něm cítila dobře. Chtěla bych s vámi sdílet postupy, které fungují u mě. Nutno ale říci, že žádný odborník na toto umění nejsem. Proto v článku uvedu osoby, od kterých se velmi často nechávám inspirovat já sama a jsou daleko pověřenější. 🙂

Video (a potažmo tento průvodní článek k němu) navazuje na SRPNOVOU Feng Shui VÝZVU, kdy jsem náš byt uvolňovala od toho, co už nám nesloužilo.

 

 

Ohromně mě potěšil váš zájem o výzvu. Dokonce jste se začali také zapojovat a své domovy očišťovat od všeho nepotřebného. Proto jsem se rozhodla sesumírovat, proč je dobré podobné čistky dělat a co nám mohou přinést.

 

 

PROČ DĚLAT OČISTY PROSTORU A JAKÝMI ZPŮSOBY NA  TO 

 

 1. Všichni už víme, že změny se dějí zevnitř ven. Chceme-li něco změnit v našem životě, musíme začít od sebe, svých myšlenek, činů apod. Ale právě Feng Shui je umění, které nám pomocí změn venku (prostředí domovů, prac. kanceláří apod.) pomáhá dělat změny uvnitř (viz. přínosy očisty prostoru níže).
 2. Změna – očistou prostoru relativně snadno nastolíme podmínky pro změnu. Únava, nerozhodnost, nespokojenost, chaos, lpění na minulosti či věcech, zdraví, prokrastinace, vztahy, dokončování – po očistě zažijete vnitřní restart, který se projeví i na venek – na všechno kolem nás má prostředí nemalý vliv.
 3. Podporující prostředí – vstupujeme-li do našich domovů, vstupujeme do určitého energetického pole. A sakra záleží na tom, jak se v takovém prostředí cítíte. Není slastnějšího pocitu, než-li přijít domů a nechat se dobít krásnou podporující energií.

 

ZPŮSOBY OČISTY PROSTORU:

 • hmotná očista (kterou popisuji ve svých dosavadních článcích a ve videu) – upouštění od toho, na co si můžeme sáhnout 🙂
 • nehmotná/energetická očista – jedná se o očistu pomocí solí, vykuřováním, zvuků, vůní, aj. Pokud byste se o této očistě chtěli dozvědět víc, napište mi do komentářů, ať vím, že by o ni byl zájem. 🙂

 

 

MÁ CESTA K FENG SHUI

 

Už od dětství jsem dělila společný pokoj se sestrou na půl pomocí záclony. Každá z mých věcí měla vlastní místo. Několikrát do roka jsem měnila rozložení nábytku v pokoji. Intuitivně, jak jsem to zrovna cítila. Jako dítěti mi s tím pomáhal táta, později už jsem si nábytek přestěhovávala sama, a pak běžela za členy rodiny, aby se přišli podívat, co jsem v prostoru dokázala zase vytvořit jinak. 🙂 Pokaždé jsem cítila příliv energie, chuť do nového tvoření a radování se ze života a hlavně – cítila jsem se skvěle! 

Ale i přes to, že jsem měla vše hezky uložené, už bylo těch věcí opravdu hodně (dětský pokoj – tak trochu ráj pro zbytečnosti). V době, kdy jsem začala číst časopisy pro mládež (tipuji tak v 10 až 11 letech), narazila jsem na článek o Feng Shui a zjistila, že celou dobu, kdy jsem přemisťovala nábytek, jsem vlastně tak trochu automaticky a podvědomě přičichla k tomuto umění. Dokonce jsem zjistila, že nástěnku se svými úspěchy jsem měla vyvěšenou na nejvhodnějším místě v pokoji. 🙂 V časopise se psalo i o důležitosti vytřiďování věcí, a tak se započala má cesta pravidelných čistek.

Minimálně 2 x do roka jsem vytřiďovala SVÉ VĚCI (důležité nenutit toto nikomu, pokud sám nechce) a zůstalo mi to do dnes – takový můj rituál už. 🙂 Postupným vytřiďováním jsem se naučila na věcech nelpět. Jde jen o zvyk, který se dá osvojit. Není však nutné jít za každou cenu přes sebe – necítila-li jsem se připravená na propuštění dané věci ze svého života, ponechala jsem si ji a vrátila se k ní při další čistce.

 

 

PŘÍNOS CELÉHO PROCESU HNED NA NĚKOLIKA ÚROVNÍCH

 

 • OSOBNÍ RŮST – najdete-li si čas projít a pročistit prostor kolem vás, s postupným odkládáním věcí začnete cítit změny uvnitř. Najednou se vám srovnají (nebo úplně změní) vaše hodnoty, priority, cíle a sny.
 • PŘÍLEŽITOSTI – uvolněním vašich domovů, dáváte prostor novým příležitostem, nápadům i inspiraci
 • ZDRAVÍ – utváření prostředí dle svého, nelpění na minulosti vám může ulevit od různých neduh jako jsou deprese, únava, aj.

 

 

JAK A ČÍM ZAČÍT

 

Jste-li začátečník a nemáte ještě svůj osvědčený způsob, jak se vám věci vytřizují nejlépe, není nic jednoduššího, než se zeptat sami sebe nebo svého domova. 🙂 Možná vám to bude znít trochu poblázněně, ale je to tak. Zapojit do celého procesu svou intuici je nedílná součást, bez které by vám chyběl kus skládačky – vaše vlastní duše. 🙂 Zkuste si jen tak sednout doprostřed místnosti nebo jiné pro vás klidné místo, zavřete si oči a v duchu si daný pokoj/domov vizualizujte. Co vám v něm překáží? Co byste rádi změnili? Je něco, co musíte složitě obcházet nebo překračovat? Co vás ve vašem domě netěší? Jak byste to mohli změnit? Co byste měli rádi ve vašem prostředí? Co vám dělá radost a těší vás? … Popřípadě požádejte váš domov o pomoc. Zeptejte se, co mu překáží nebo naopak chybí. Zkuste si s tím trošku pohrát a uvidíte, jaké myšlenky vám proplují myslí. Zpravidla první, která vás napadne je ta, kterou byste měli co nejdříve následovat. 🙂

Dalšími možnostmi, jak s očistou začít, je určení oblasti: Odkud se vám nejlépe začne? Můžete například:

 • projít místnost po místnosti postupně od té, od které se vám zrovna bude zdát nejlepší začít
 • začít můžete i třeba šatní skříní nebo jen šuplíkem u psacího stolu
 • důležitými místnostmi v našem domově jsou především vstupní chodba/hala a kuchyně, co takhle začít právě tam?
 • nebo se raději rozhodnete vytřídit starou elektroniku?
 • nezapomeňte také na sklepy, půdy a zahrady (proč? dozvíte se ve videu níže 🙂 )

Pro další inspiraci doporučuji práci úžasných žen a to:

 • Blanka Vun Kannon – její články mě nutí k akci!
 • Olga Bužková – v listopadu vyjde kniha Domov na talíři, na kterou už se sama velmi těším!
 • Zuzana Adam – právě její kniha Osvoboďte se s Feng Shui je nádherným průvodcem očisty prostoru

 

Zkrášlování a pročišťování vlastního prostoru je nádherná a radostná záležitost. Proto na sebe nebuďme moc přísní, když nám to nepůjde někdy tak jak bychom si přáli. Naopak se povzbuzujme a pochvalme se za každou věc, kterou propouštíme. Poděkujme za to, jak nám hezky sloužila a nechme ji odejít ze svého života. 

 

Tohle je ve skutečnosti jen stručný základ. Feng Shui je rozsáhlé umění. Prostor nás ovlivňuje nejen doma, ale i na zahradě či v práci. Hmotnou očistu je třeba dělat všude, kde trávíme nejvíce svého času. 🙂 Na YouTube najdete už dvě videa o očistách, které jsem prováděla (šatní skříň, kuchyně) a hodlám v tom pokračovat. Postupně vám budu ukazovat, co v našem bytě máme v jednotlivých místnostech dle Feng Shui my.

 

VIDEO

Článek jen krátce shrnuje to, o čem jsem mluvila ve videu. Ve videu však to nejdůležitější ještě rozvádím o konkrétní příklady a myšlenky. A když už je řeč o prostředí, rozhodla jsem se ho zaměnit a prostory bytu jsem vyměnila za nádherné prostředí nedalekého lesa. 🙂 Napište mi, prosím, do komentářů vaše dojmy. Na případné otázky ráda odpovím. Jsem otevřená vašim nápadům, proto mi nezapomeňte připsat, co byste ještě rádi viděli nebo četli. Jsem na to moc zvědavá! 🙂

 

 

xx Petra

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: