Motivace,  Osobní rozvoj,  Sebeláska,  Vztahy

Jak mít kolem sebe ty „správné“ lidi?

S dnešním článkem kromě dalších tipů „jak na to“, přichází i menší zamyšlení se. Alespoň u mě tomu tak je. 🙂

V minulém článku jsme se zaměřili na uvolnění našeho prostoru. Tak jak jste na tom? Dali jste se do třídění a vyřazování? 🙂 Já ano a výsledek jsem hned postovala na Facebooku, jakou jsem z toho měla radost 😀 Obrázek přikládám i sem. 🙂

 

 

Dalším našim blízkým okolím jsou lidé – rodina, přátelé, známí, kolegové v práci a my samotní. 🙂

 

Jsou vztahy, které udržujete zdravé?

Posouvají Vás vpřed?

Přinášejí Vám do života radost, poučení, jiný úhel pohledu?

Jsou Vaše vztahy podporující?

Na jakých hodnotách své vztahy stavíte?

Jste si vědomi toho, co do těchto vztahů přinášíte Vy?

Proč se Vás ptám? Protože když se na chvíli zastavíte a zkusíte si na dané otázky upřímně odpovědět, možná přijdete na to, na co kdysi já.

Čím více jsem se totiž začala věnovat sobě samé – zjišťovat jaké jsou mé hodnoty, ujasňovat si, co v životě skutečně chci, a také jsem pak podle toho začala i jednat… tím více jsem se naučila respektovat sebe samu a své potřeby a postupem času si i vymezovat vůči druhým určité hranice. Zajímavé bylo, že čím více jsem si „dělala pořádek sama v sobě“, tím více se „daly do pořádku“ i mé vztahy s ostatními.

 • některá přátelství zcela zanikla
 • navázala jsem přátelství nová
 • stávající přátelství se velmi prohloubila
 • rodinné vztahy se ještě více stmelily
 • v mém životě se začali objevovat inspirující, laskaví lidé
 • lidé negativní, protivní, nesoudní se v mém životě objevují minimálně

Některé vztahy se rozplynuly tak nějak přirozeně. U jiných jsem potřebovala odvahu k jejich ukončení. Přirozeně jsem také navázala i vztahy nové.

 

Jak se tohle všechno v mém životě začalo dít? Co můžete udělat Vy proto, abyste byli obklopeni „správnými“ lidmi? Tady jsou mé tipy! 🙂

silhouette-165527_640

 • POZNEJME SAMI SEBE

Poznávat sám sebe, začít sám sebe přijímat – to je dle mého názoru ta správná cesta, která vede nejen k Vám samotným (pochopitelně 🙂 ), ale především k tomu, abyste našli odvahu pro to žít takový život, jaký skutečně chcete. Dovolit si to. Protože, přiznejme si, v dnešní době to až tak jednoduché není.

 

Čím více budete znát sami sebe, tím lépe dokážete ve svém životě rozeznat, které vztahy jsou pro Vás přínosné a které již nikoliv.

No jo, ale jak na to? Jak se lépe poznat? Zkuste následující: 🙂

Pište si plus/mínus seznamy:

V době, kdy jsem na tom nebyla psychicky nejlépe, pomáhalo mi, zapisovat si, co mi přes den náladu zlepšovalo a co naopak zhoršovalo. Co mi dělalo radost a co ne. Co mi energii přidávalo a co naopak ubíralo. Na ukázku, jak takový seznam může vypadat, Vám dovolím nahlédnout do toho mého. 🙂 Sepisovala jsem si ho zhruba před rokem a půl:

 

 

Pozorujte sami sebe:

Zkuste se na sebe a svůj život nebo daný den, kterým procházíte dívat jako divák na filmové plátno. 🙂 Co vidíte? Jak vypadáte? Jak se v různých situacích chováte? Jak sami se sebou mluvíte? Jak se při čem cítíte? Pozorování je velmi silný „prostředek“ k poznání nás samotných, nepodceňujme ho. 🙂

 

 

Zjistěte, co je pro Vás opravdu důležité:

Této tématice jsme se již věnovali, když jsme zjišťovali své hodnoty, přání, cíle a sny. 🙂

 

 • BUĎME SAMI SEBOU

Když jsem začala poznávat sebe samu, naučila jsem se rozeznávat své silné a slabé stránky. Pochopila jsem, že i já mám své talenty, které mohu dále rozvíjet a nejvíce mě překvapilo zjištění, že skrz ně mohu smysluplně pomáhat ostatním. Což je pro mě největší dar.

Když jsem se začala přibližovat k sobě samé, už jsem nemohla dále předstírat, že jsem někdo jiný. Že mě baví dělat věci, které mi absolutně nic neříkaly (od chození na party, kde jsem vůbec nechtěla být až po odmítání prací, kde jsem věděla, že nebudu spokojená – i když jsem práci potřebovala).

Mnozí by řekli, že jsem se změnila, že jsem se začala chovat jinak. Ale to ne. Já jen přestala být tou, kterou mě chtěli mít a jak to vyhovovalo jim. A začala jsem být sama sebou. 🙂

 

i-741509_640

 

Především díky tomuto se mí přátele hodně protřídili. Spousta jich „odpadla“ jen tak, bez mého většího zásahu. U jiných jsem si uvědomila, že jde spíše o závislost než o přátelský vztah a tak jsem kontakt s těmito lidmi ukončila. Ne vždy to bylo snadné, ale časem člověk vidí, že jednal ku prospěchu nejen sebe samého ale i těch druhých.

Když jste před ostatními sami sebou, přichází jeden velký bonus – začnete k sobě přitahovat stejně naladěné lidi. 🙂 Lidi, kteří jdou podobným, ne-li stejným směrem jako vy – pak vznikají opravdu silná, hluboká přátelství, ve kterých nalezneme oporu, inspiraci a pochopení. 🙂 Rosteme společně.

family-1150995_640

 

 • INSPIRUJME

Ať už jsou Vaše vztahy jakékoliv. Je třeba si uvědomit, že nikoho nemůžete změnit. Ani na to nemáte právo. Jsme svobodné lidské bytosti a je jen na nás samých, kým se rozhodneme být. Jedno však udělat můžete – můžete být příkladem pro ostatní. Na vlastním způsobu života ukázat ostatním, že věci jdou dělat i jinak a k našemu pocitu naplnění a štěstí.

Když jsem nastupovala v nové práci (která mě opravdu baví a naplňuje 🙂 ), neměla jsem to jednoduché. Jednoduché v tom smyslu, že jsem vstoupila do oboru pro mě neznámého. Jediné, co jsem věděla, bylo, že zde mohu uplatnit nejen své schopnosti, ale i talenty. Nebylo snadné „udržet sebe samu“ v úplně novém prostředí. Člověk se na jednu stranu musel v mnoha směrech přizpůsobit, ale zároveň jsem se snažila o to, abych neztratila samu sebe (jak se mi to stalo několik let zpět, když jsem nastoupila na VŠ). Pomohlo mi k tomu pár věcí, ale o tom třeba zase někdy jindy. 🙂

Co chci ale říct, uvidí-li lidé, že žijeme v souladu se sebou samými a přináší nám to do života radost a nové příležitosti, budou nás následovat, budou-li chtít. A tady se pak vytvářejí báječná přátelství. <3

 

sport-562154_640

 

To byly jen 3 základní tipy k tomu, aby se v našem životě daly vztahy do pohybu. 🙂 Vztahům, ale budu věnovat také jeden celý měsíc (těšte se na květen 🙂 ), teď se zaměřujeme konkrétně na lidi v naší blízkosti.

Když si začneme ujasňovat, kdo jsme, najdeme odvahu ukázat své pravé já i na venek a troufneme si svým životním stylem inspirovat ostatní… budeme daleko lépe schopni rozpoznat, kdo v našem životě své místo má a kdo ne.

 

girl-924792_640

 

Na závěr pár doporučení, jak napomoct tomu, aby ve Vašem okolí byli jen ti „správní“ lidé! 🙂

 • odpovězte si na otázky uvedené v úvodu tohoto článku – už to Vám ledacos ujasní 🙂
 • napište si seznam lidí, se kterými dále chcete udržovat vztah (tyto vztahy Vám do života ještě stále něco přinášejí)
 • napište si seznam lidí, se kterými dále vztah udržovat nechcete (tito lidé Vám do života nepřinášejí nic kladného, spíše je tomu kolikrát naopak – vyčerpávají Vás)
 • u lidí, se kterými již nechcete udržovat vztah, ukončete kontakt (některým třeba nebudete muset oznamovat nic, ale jiným – třeba „přetahovaným“ přátelstvím z dětství, či těm, kteří Vás jen využívají, nerespektují, ale jste ve velmi častém kontaktu apod. – by bylo vhodné říct, z jakých důvodů vztah ukončujete)
 • přihlaste se na Váš Facebook a odstraňte z „přátel“ všechny, u kterých máte pocit, že ve Vašem seznamu nemají co dělat 🙂

A TO NEJDŮELŽITĚJŠÍ NA ZÁVĚR:

JSME PRŮMĚREM PĚTI LIDÍ, SE KTERÝMI JSME NEJČASTĚJI

Máte své vlastní rady a tipy, co se lidí ve Vašem prostředí týče? Podělte se o ně s námi v komentářích! A kdo ví… třeba i tady naleznete nová přátelství. 🙂

Mějte se krásně, přeji Vám příjemný zbytek dne a další příspěvky k tomuto tématu můžete sledovat na facebookových stránkách. 🙂

xx Petra

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: