♥ PRO LÁSKU ♥,  ♥ PRO SEBE ♥,  ♥ PRO TĚLO ♥,  Osobní rozvoj,  Sebeláska,  Zdraví

Meditace s Annie: Hloubková očista čaker

Když jsem vám nedávno na svém Instagramu psala o své zkušenosti s vedenými meditacemi na očistu čaker za pomocí manter, strhla se lavina vašeho zájmu. A tak jsem se rozhodla rozepsat se o svých prožitcích víc a trochu vám také představit Annie, která tyto meditace vede. Připravte si dobré pití, udělejte si pohodlí – článek bude delší než obvykle – přeji příjemné čtení. 🙂

 

Pro začátek mi přijde podstatné sdělit vám následující:

 • do těchto meditací jsem neměla zkušenost s mantrami (vyjma jedné lekce jógy),
 • zkušenost jsem měla s vedenými meditacemi s délkou cca od 15 do 30 minut,
 • několikrát jsem meditaci prováděla sama při úplném tichu a soustředění se na vlastní dech po dobu 15 minut, ne však pravidelně, spíše jednorázově, když jsem měla potřebu se zklidnit.

 

Co mě vedlo k zájmu o meditace?

 • Byla jsem chycena v opakujících se negativních myšlenkách plných strachu, které jsem měla v průběhu celého dne.
 • Celkově jsem se cítila hodně unavená, slabá a měla bolesti (žaludku, svalů).
 • Chtěla jsem se oprostit od myšlenek, které mi neslouží; posílit se psychicky i fyzicky; opět získat odstup, nadhled a víc se vrátit k sobě.

 

Proč jsem si zvolila vedené online meditace s Annie?

 • Činnost Annie sleduji již delší dobu prostřednictvím jejího profilu na Instagramu. Líbí se mi způsob, jakým předává informace a hlavně jaké – podporující psychické i fyzické zdraví člověka.
 • Zaujal mě její životní příběh spolu s tím, jak se vše rozhodla řešit.
 • Fascinuje mě nabídka toho, co Annie nabízí. Kromě meditací především retreaty na Sardinii.
 • Celkově jsou mi její názory, postoje i činnost velmi blízké, s mnohými z nich se ztotožňuji a sama aplikuji ve svém životě.
 • Annie je prostě sluníčko. Stačí vidět jedno její stories a mám hned lepší náladu! 🙂

 

Kdo je Annie Vašinová?

S Annie se neznáme osobně a byť to tak z článku může působit, nemáme navázanou žádnou spolupráci. Pouze mě zaujalo to, co sdílí se světem natolik, že jsem se rozhodla využít jednu z jejích služeb, se kterou jsem byla tak spokojená, že jsem se o ní rozhodla napsat. 🙂

Nejlepší ale bude, když si obrázek o Annie uděláte sami. Však uvidíte, nakolik vás její tvorba zaujme. Ráda vám poskytnu odkazy, které vás přenesou na tvorbu Annie. Tady jsou:

 

Instagram, Facebook, YouTube

 

 

Jak meditace probíhaly?

Jak už jsem zmiňovala výše, projevila jsem zájem o online meditační kurz: Hloubkové očištění čaker. Cena meditací mi přišla více než přívětivá, navíc z pohodlí domova – pro mě ideální kombinace. Domluvily jsme se s Annie na termínu, kurz byl otevřen a mohlo se začít. Celkem nás bylo 5 účastníků (včetně Annie).

 • Meditace probíhaly na Skypu od pondělí do pátku – každý den cca 1 hodinu.
 • Meditaci předcházelo povídání k danému tématu, potom následovala meditace a kdo chtěl, mohl se Annie poté doptat nebo si popovídat o tom, o čem bylo zrovna potřeba.
 • Velkou část meditace tvořilo odříkávání dané mantry. Během meditace měla mikrofón aktivní pouze Annie, proto nebylo potřeba být na rozpacích. Jakékoli obavy o to, zda budu odříkávat mantru správně byly zbytečné. Když jsem si dovolila nekontrolovat, co říkám, snadno jsem se na mantru naladila, vyslovovala bezchybně a nechala se unášet na její síle.

 

Překvapivé benefity:

Jak na mě jednotlivé meditace působily si můžete přečíst níže. Krom zmiňovaného se mi dostalo i jiných, velmi příjemných překvapení a benefitů, které vnímám jako důležité ke zmínění:

 • Annie samotná. Vím, může to znít zvláštně. 😀 Ale je fascinující vidět Annie v akci. Byla k nám velmi otevřená, srdečná, upřímná a přátelská – s úsměvem od ucha k uchu. 🙂 Ochotně odpovídala na otázky a s pokorou a nadhledem jsme se s ní mohli pobavit o různých životních situacích. Také nám dala možnost doznít meditaci za zvuků nástrojů, které si nevzpomenu, jak se jmenují ( 😀 ), ale dokreslovaly už tak velmi příjemnou atmosféru.
 • Sdílení ostatních účastníků meditací. Když jsme čtvrtý den meditovali na srdeční čakru, ještě hodinu (možná déle) jsem poslouchala povídání si Annie spolu s dalšími dvěma účastníky meditace (nechtěla jsem vstupovat, jak krásně se poslouchali). Nabili mě energií natolik, že jsem nemohla usnout až do 2 do rána! 😀 Cítila jsem se fantasticky a hned si zapsala své životní hodnoty. Natolik jsem byla inspirována. Děkuji, děkuji, děkuji. <3
 • ČAS NA SEBE. Meditace byly v týdnu, kdy jsem byla od 10 dopoledne do půl 7 večer v práci. Bylo nadmíru osvěžující strávit celou hodinu jen sama se sebou a s podobně naladěnými lidmi.

 

 

MÉ PROŽITKY BĚHEM MEDITACÍ

 

 

První den: KOŘENOVÁ ČAKRA

Bohužel jsem měla hned první den technické problémy s notebookem, a tak jsem se nemohla účastnit první meditace spolu s ostatními. Annie byla natolik ochotná, že mi nabídla náhradní termín další den ráno, abych už pak večer mohla pokračovat spolu s ostatními. Má první meditace tak byla pouze s Annie, kde jsme obě používaly své kamery a mikrofony. Poprvé jsem tak Annie mohla vidět naživo, mluvit s ní a byl to velmi příjemný zážitek, protože do té doby jsem ji “znala” pouze z Instagramu. 🙂 Už jen sledovat její rituálky před zahájením meditace bylo obohacující.

Celá tahle situace kdy jsem byla viděna i slyšena pro mě byla zcela nová. Považuji se za introverta a než se více před někým otevřu, uvolním, chvíli mi to trvá. V tuhle chvíli mi velmi pomáhala profesionalita a přátelské povídání a vedení od Annie. Snadněji jsem se uvolnila a mohla se ponořit do meditace.

Byla to dlouhá doba, co jsem meditovala naposledy, ale tím, že byla meditace vedená a já ve svých myšlenkách a představách následovala slova Annie, pomáhalo mi to se na meditace lépe koncentrovat. Součástí první meditace byla i vizualizace, na kterou bylo potřeba se soustředit během odříkávání mantry. Z té jsem měla největší pifku, faktem ale je, že na celém procesu jsem si mantry nakonec užívala nejvíc – a jen žasla nad tím, jak automaticky mi daná slova vycházela z úst, jak se měnil můj hlas (zbarvení i jeho intenzita) a co to dělalo s mým tělem.

Během odříkání mantry v první meditaci si pamatuji na častou husí kůži, která mi projela celým tělem. Avšak plně jsem se dokázala ponořit až do druhé meditace (přisuzuji to jistému nekomfortu a nezvyku na meditaci přes skype, který ze mě ale hned opadl při druhé meditaci, což bylo velmi znát na mých prožitcích.)

Nutno dodat, že jsem si pro meditaci nezvolila nejvhodnější posed. Vydržet celou hodinu v tureckém sedu mi dalo zabrat, a tak jsem během meditace poslechla tělo a změnila polohu sedu, která ale také nebyla nejpříjemnější. Proto jsem si před dalšími meditacemi dávala pozor na to, abych si vytvořila takové prostředí a pozici, ve které mi bude pohodlně po celou dobu meditace a budu se tak na ni moci lépe soustředit. 🙂

 

Druhý den: KŘÍŽOVÁ ČAKRA

Nevím, jestli zrovna tahle meditace pro mě byla tak intenzivní z důvodu, že už jsem jednu absolvovala ráno, každopádně na mě měla zásadní vliv. Tentokrát již bylo technicky vše v pořádku, mohla jsem se připojit k ostatním a líbil se mi komfort vypnuté kamery (kdo chtěl, mohl mít webkameru zapnutou) a poté i vypnutého mikrofonu během meditaci (ten pak měli vypnutý všichni kromě Annie). Před a po meditaci se kdokoliv mohl zapojit do hovoru, ptát se a nebo odpovídat na otázky, které pokládala Annie. Hezky jsme tak mezi sebou mohli sdílet, jak na nás meditace působí, jaké změny pociťujeme a podobně.

Uvelebila jsem se na dece na zemi, seděla jsem na svém meditačním polštářku v tureckém sedu a za sebou měla gauč, kdybych se potřebovala opřít. Zhasla jsem všechna světla a nechala svítit jen malou lampičku. Uvědomila jsem si, jak podporující je celková atmosféra, kterou si pro meditaci vytvořím a velmi rychle pochopila, že pokud si můžu prostředí k meditaci uzpůsobit, byla by škoda toho nevyužít. Čím víc si vytvořím příjemné prostředí kolem sebe, tím lépe se dokážu soustředit na meditaci a ponořit se do ní.

Již po pár minutách meditace jsem věděla, že tahle bude daleko intenzivnější, než ta první. Měla jsem pocit, že se mi celé tělo třese – jakoby ze sebe shazovalo něco nepotřebného. Oči jsem neotevírala, tak nějak jsem věděla, že je to potřeba a že to přejde, a tak se taky stalo. Poděkovala jsem tělu a dále se soustředila na Aniččina slova. Když jsme měli skrze místo mezi obočím nadechovat světlo, dané místo jsem CÍTILA. Fyzicky, jakoby mi na něm někdo držel prst. Během odříkávání mantry jsem cítila, jak se mé tělo zahřívá – dokonce i mé studené nohy se prohřály. Při konečném prozařování jednotlivých čaker jsem cítila silné uvolnění, zlepšení nálady a takový ten pocit radosti, že jen jste a že tohle stačí – být.

Annie po meditaci dává prostor k tomu, aby dozněla. Krásně nám k tomu zahrála na “takovou tu misku” jejíž název neznám, ale její tóny jsou tak moc lahodící uším. Mohli jsme zůstat připojeni v hovoru na skypu a povídat si nebo jsme mohli hovor ukončit.

Asi vás nepřekvapí, že tu noc jsem spala jako miminko, vstala sama od sebe dřív než obvykle v naprosto skvělé náladě. Má mysl se odpoutala od tíživých negativních myšlenek plných strachu a co víc – mé problémy s bolestí žaludku se snížily a dokonce mě během dne břicho přestalo bolest úplně! Po týdnu v bolestech, depce, apod. to pro mě bylo skutečné vysvobození a Aniččiny online meditace pro mě dostaly nevyčíslitelnou hodnotu. Díky Annie jsem se dozvěděla, že meditace působí na tělo silně zásaditě.

 

Třetí den: ČAKRA SOLAR-PLEXU

V tento den jsem pochopila jednu důležitou věc. Meditace je natolik účinná a prospěšná, nakolik si to sami dovolíme. Ten večer jsem měla velmi roztěkané myšlenky, bylo pro mě složitější navracet se do meditace. Zároveň přišel Stenly z práce zrovna v době odříkávání mantry a byť “můj prostor” nenarušil a nevstupoval do něj, já jsem se tím nechala rozhodit. Zvolila jsem nevhodný posed a nedovolila jsem si ho změnit. Neměla jsem zdaleka tak intenzivní zážitek jako při meditaci minulé a naprosto přesně jsem věděla, že jen kvůli tomu, že jsem si to sama nedovolila.

Prošla jsem meditací, jak nejlépe jsem v tu chvíli dokázala. I náročnou mantru jsem odříkávala dobře, ale ne plynule. Nedokázala jsem ji udržet. Po meditaci jsem sice byla klidnější, cítila se zase o něco lépe, ale věděla jsem, že jsem si nedovolila prožít ji naplno. Stále jsem se hlavou snažila něco kontrolovat a řídit.

Teď jsem ale za tuhle zkušenost vděčná. Bez ní bych si na určité věci nepřišla. A možná právě díky tomu se mohly udát zázraky při nadcházející meditaci.

 

Čtvrtý den: SRDEČNÍ ČAKRA

Nejkrásnější a nejsilnější prožitky mám právě z večera věnovanému srdeční čakře. Dodnes na něj s vděčností vzpomínám a vím, že do těchto vibrací se chci navrátit. Žít co nejvíce tak, abych se co nejčastěji cítila jako ten večer. Otevřená, šťastná, pokorná, vděčná, radostná, přesně si vědoma toho, kým se chci ve svém životě obklopovat a kde bych ráda směřovala. Až takový na mě měla dopad nejen samotná meditace, ale sdílení ostatních, kteří se jí také účastnili, a které jsem poslouchala ještě hodinu poté, co meditace skončila.

Poučena z předchozích večerů jsem se vykašlala na veškeré sezení v tureckém sedu 😀 a připravila si místo u psacího stolu. Máme krásné pohodlné kancelářské křeslo, kde se mi sedělo velmi příjemně. Pro mě nejpřirozenější poloha v sedě, ve které dokážu v pohodě tu hodinku a víc vydržet. Notebook položený na stole a vedle něj výborný meduňkový čaj. Před meditací jsem si dala osvěžující sprchu, protáhla záda pár cviky a ke skypu usedala příjemně naladěná. Ten večer jsem byla doma sama, Stenly musel v práci zůstal déle, což mi krásně hrálo do karet a já se mohla plně vnořit do meditace. Po doporučení Annie jsem si přes hlavu dala ještě šátek (v mém případě spíše šálu).

Než začala Annie s meditací, jako vždy nám k dané čakře něco vyprávěla. Doufám, že se na mě nebude zlobit, když si dovolím ji citovat. Vnímám tohle poselství jako velmi důležité:

“Když nás duše volá, po něčem touží a říká nám: “Hele, já bych chtěla dělat tohle nebo já bych chtěla něco říct nebo něco udělat…”, ale pak něco v nás nám v tom brání. Tak čím víc je to, co chceme (duše) vzdáleno tomu programu, který nám říká, že nejsme dost dobří nebo že to nedokážeme, že to nemůžeme dělat – tak čím víc je to vzdálené, čím víc neděláme to, co doopravdy chceme (třeba neprojevujeme emoce, když jsme naštvaní a nedovolíme si se zlobit, tím pádem potlačujeme emoce nebo chceme změnit práci, ale zůstáváme pořád v té stejné), tak se jakoby napíná lano mezi duší a myslí (duše něco chce a ta mysl nás nutí dělat něco jiného). A čím více lano napínáme, tím větší tlak máme na hrudníku. A to je ten tlak, kdy vnímáme, že je nám těžko, nic se nám nechce, nemáme chuť do života. Což já naprosto chápu, protože tam vznikne ten tlak, odpor, že my chceme něco dělat, ale ve skutečnosti to neděláme. Vnitřně si něco myslíme, ale na venek to neděláme. Takže tato meditace je skvělá v tom, že nám dokáže vyčistit vzniklý tlak, který tam je. A můžeme si rovnou říct (i když to není jednoduché a často to chce odblokovat nějaké ty věci, proč to neděláme) třeba, že: “Ok, já si dovoluju dělat to, co chci. Já si dovoluju projevovat to, co chci.” A my si to jenom tím přáním, modlitbou, dovolme, zavolejme. Protože když si to teď trochu vyčistíme tou meditací, tak se můžeme zasoustředit, že začneme vnímat ten vnitřní hlas a touhy. Protože pak je člověk takový skutečný, když žije navenek to, co má uvnitř.”

Ano, až při čtvrté meditaci mě napadlo vzít do ruky mobil a něco si nahrát a jsem ráda, že jsem si nahrála právě to, protože pro mě osobně bylo tohle to nejdůležitější poselství pro které jsem si k Annie přišla. Děkuji, děkuji, děkuji. <3

Už před meditací jsem, díky těmto vlídným slovům a krásné energie z ostatních účastníků, byla velmi příjemně naladěná. Vnitřně klidná. Při meditaci jsem opět procítila zahřátí celého těla, byla jsem plně v meditaci a oddala se mantře. Sama od sebe jsem si po celou dobu meditace držela dlaň levé ruky na hrudi a najednou jsem ji cítila – srdeční čakru, jak se otáčí. Sama sebe jsem se v duchu ptala, jestli je to skutečně ono, co cítím nebo si to jen vymyslela má mysl. Věřím, že to bylo skutečné.

Když jsem po meditaci chtěla ruku z hrudi odložit, nešlo mi to. Ruku jsem z hrudi oddalovala velmi pomalu, opatrně – tolik, kolik jsem zrovna cítila, že je ok. Měla jsem pocit, že když ruku sundám příliš rychle, uškodím si. A tak jsem jen následovala své pocity.

Po téhle meditaci jsem vyloženě lítala na obláčku. Potřebovala jsem se obejmout, poděkovat sobě a všemu, díky čemu jsem se dostala do daného bodu s těmi prožitky, jaké jsem zrovna měla. Bylo mi fantasticky a nechtěla jsem, ať to skončí. Měla jsem chuť něco tvořit a obklopit se podobné laděnými lidmi, kteří po meditaci zůstali na skypu a jen tak si povídali – o životě, rodinách, aj. Ale s pokorou, upřímností, veselím a nadhledem.

Najednou mi došlo, co potřebuji ve svém životě změnit. Uvědomila jsem si, kým se chci ve svém životě obklopovat. A všechno jsem to chrlila na Stenlyho hned potom, co přišel z práce. 😀 Zůstala jsem já a silná touha mé duše po změně. Povídání na skypu mě nabilo natolik, že jsem nemohla usnout do 2 do noci, a tak jsem si ještě vytvořila myšlenkovou mapu svých životních hodnot. Zažívala jsem pocit, že nic není nemožné a že je zbytečné se čímkoliv trápit. Kéž bych se do tohoto stavu dokázala navracet nebo si ho udržovat v běžných dnech života.

Jsem vděčná za tento impuls. A zároveň jsem se tloukla do hlavy, proč já si ty meditace nenahrála na diktafon, abych se k nim mohla kdykoliv vracet. A tak jsem si nahrála alespoň tu poslední. 🙂

 

Pátý den: PROZÁŘENÍ ČAKER SVĚTLEM

Závěrečná pátá meditace byla věnována prozařování jednotlivých čaker světlem. Velmi příjemná záležitost. 🙂

Ten večer jsem začala vnímat Annie a další účastnice jako blízké duše. Skoro až přítelkyně. Sdílení mezi sebou, povídání o tom, jaký byl náš den nebo jakou zajímavou knihu jsme zrovna přečetli a jiných zajímavých tématech – bylo velmi příjemné, přínosné a mám pocit, že i léčivé. Až se mi zachtělo vytvořit si kolem sebe ženský kruh kamarádek, se kterými bychom mohli své životy sdílet s podobnou otevřeností a lehkostí, jako tomu bylo při tomto online kurzu. Nebylo snadné přiznat si tuto skutečnost, nicméně už jsem tyto myšlenky měla dřív… no nic, pro mě další věc, na které můžu zapracovat nebo pro ni vytvořit podmínky, aby mi do života toto přišlo. 🙂

Po této meditaci jsem skype hovor odpojila a nepokračovala v něm. Pro sebe jsem poděkovala Annie, ostatním v kurzu i sobě. Byla jsem vděčná za to kým jsem se stala, stávám a vzbudila se ve mně zvědavost, co se ve mně skrývá, jaký je můj potenciál a jak dál můžu rozvíjet dary své duše.

 

Chci čím dál tím víc žít samu sebe.

A tak pokračuji dál na cestě ke své duši a nemůžu se dočkat na seminář Příběhy duší od Benodis, který mě čeká v květnu.

 

Co mi meditace přinesly
 • úlevu od bolesti žaludku a svalů,
 • odpoutání se od negativních, ničemu a nikomu nesloužících myšlenek,
 • pomoc při zpracovávání strachu,
 • vnitřní klid, nadhled, radost,
 • na vhodném prostředí a pohodlné poloze při meditaci záleží! 😀
 • s lidmi se dá mluvit hlouběji než o počasí nebo sousedovi… (né, že bych to dřív nevěděla, ale ono je fajn, když vám to někdo takhle vpálí do očí), a tak přehodnocuji své vztahy,
 • ve výsledku se všichni “pereme” s tím stejným, a tak se díky otevřenosti ve sdílení a odvaze přijmout sebe i druhé, jací jsme, můžeme navzájem velmi podpořit a poléčit,
 • pokora, soucit, vděčnost, přijetí.

 

 

Nebudu vám lhát. Procházím si vlastním temným údolím. Životní zkouškou, kterou se teprve učím zvládnout. Někdy to jde lépe, jindy hůř, ale vytrvávám, nevzdávám se. Učím se, že je potřeba žít a věnovat se sám sobě, i přes nepříjemné události, které život přináší. Učím se přijímat, respektovat, rozeznávat své hranice, odpočívat, odpočívat a znova odpočívat. Absolutně netuším, jak vše dopadne, ale možná nepotřebuju vědět, jak to dopadne. Možná jen potřebuju následovat a dělat to, u čeho je mi dobře. A tak se opět postupné navracím k tomu, co jsem praktikovala před pár lety… (pamatujete můj prvopočátkový projekt Vstupte bez klepání?)

 

 

xx Petra

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: