♥ PRO DOMOV ♥,  VIDEA,  Zero Waste

Naše začátky s vermikompostérem | ZERO WASTE

Konečně! Už je to rok a půl, co jsme se s přítelem sestěhovali do bytu. Od samého začátku byl problém s našim bioodpadem. Ve městě není žádná zahrádkářská komunita, které bychom náš bioodpad mohli nosit. Hnědé popelnice byly reálné, ale ne pro 16ti patrový panelák, kde se na jednom patře nachází 5 bytů – se všemi se zkrátka nedomluvíte. Jelikož nepoužíváme auto, odvoz na zelenou skládku byl pro nás také pasé.

A tak jsem si dlouho snila o možnosti vermikompostování, až se nám podařilo vermikompostér pořídit – ona to totiž není nejlevnější záležitost. A proč jsme to zkrátka nenechali být a nedávali dále bioodpad do směsného odpadu? Protože tam zkrátka nepatří! (ve spalovnách nehoří a na skládkách dělá neplechu…) Navíc by byla škoda ho dále neupotřebit, když to jde. 

 

Co je vermikompostování a vermikompostér?

Vermikompostování je kompostování za pomocí žížal. Vermikompostér je nádoba, ve které celý tento proces probíhá. 🙂 Jedná se o kompostování v interiérech – tedy ideální řešení pro ty, kdo žijí v bytech a nemají jinou možnost efektivního způsobu zpracování bioodpadu. Právě bioodpadem se totiž kalifornské žížalky živí. Následně vzniká hnojivo a tzv. žížalí čaj, který se rovněž používá ke hnojení (ať už pokojových rostlin nebo těch, co máme v truhlících na balkóně 🙂 ). Nevzniká tedy žádný odpad, vše se zužitkuje. Na procesu kompostování se však nepodílejí jen žížalky, ale i jiní tvorové. Více se dozvíte ve videu.

 

Jaký vermikompostér pořídit?

Dnes už na internetu najdete návody, jak si vermikompostér můžete vyrobit sami doma. Pokud se ale rozhodnete vermikompostér zakoupit, můžete volit z více možností. Relativní novinkou je i možnost zakoupení ZABYDLENÉHO vermikompostéru. Tuto možnost jsme zvolili my. Vyloženě kvůli pohodlnosti. Než abychom ještě navíc sháněli žížalky a starali se o původní podestýlku a prodloužili si dobu zavedení celého kompostování, přišlo nám jednodušší začít s již zabydlenými žížalkami. Jak se takový kompost s žížalami posílá poštou? A jak to vypadá, když takovou krabici rozbalíte? To se dozvíte ve videu.

 

Co mají žížalky rády a co jim raději nedávat?

Žížalky v zásadě nepohrdnou žádným bioodpadem. Ale zbytky aromatické zeleniny (cibule, česnek,…) jim raději moc nedáváme. Ani moc citrusů. Stejně jako nic z masných či mléčných výrobků nebo olejů – ale to je pochopitelné. Naopak si žížalky libují například v lógru od kávy nebo organických čajových pytlíčcích. Rozdrcené skořápky domácích vajíček jim taky přijdou vhod. A je-li v kompostéru příliš vlhko, přijde řada i na ruličky od toaletního papíru. Naopak mají-li žížalky sucho, neváháme je orosit vodou z rozprašovače. Žížalky jsou nejspokojenější, když mají teplotu kolem 20 °C. Jak se daří našim žížalkám se opět můžete podívat ve videu. 🙂

 

Jak se o vermikompostér a žížalky nejlépe starat? Kdy a jakým množstvím žížalky krmit?

Na internetu najdete spoustu rad a návodů, jak správně kompostovat. Přikládám několik odkazů, kde najdete odpovědi na nejrůznější dotazy k této tematice. Já můžu hovořit jen o naší vlastní zkušenosti, a tak vás dále odkážu na video, kde se dozvíte víc. 🙂

Tady jsou již slibované další zdroje informací:

 

Je vermikompostování náročné?

Ne, není. Naopak, je to zábava. 🙂 Nebo alespoň pro mě. Připadám si, že mám doma mazlíčky, o které je třeba se starat. Ve skutečnosti ale ta starost o ně není nikterak náročná. Naopak občas se přistihnu, že i zapomínám, že nějaký vermikompostér máme. O:-)

 

VIDEO – ZAČÁTKY A PROCES NAŠEHO VERMIKOMPOSTOVÁNÍ

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: