♥ PRO LÁSKU ♥,  ♥ PRO SEBE ♥,  Osobní rozvoj,  Sebeláska,  VIDEA

Povídání u Matchy | #1 ŠTĚSTÍ

“Štěstí = vnitřní smlouva se sebou samými.” [Teal Swan]

 

Co si představíte pod slovem štěstí? Jaký význam za tím slovem vidíte? Co pro vás štěstí znamená? Co cítíte, když jste šťastní? Jak byste štěstí popsali?

 

Pro mě je štěstí stav bytí, kdy cítím vnitřní klid, ať už se v mém životě odehrávají veselejší či smutnější situace. Štěstí je pro mě uvědomění si kdo jsem, proč jsem tady a čemu se chci věnovat. Štěstí vnímám jako pocit, že je vše v pořádku přesně tak, jak to zrovna je. Štěstí vidím jako vnitřní přijetí života se vším, co k němu patří. Štěstí je pro mě radost z maličkostí. Štěstí je být sám sebou, dokázat trávit čas se sebou a cítit se u toho fajn. Štěstí je. Štěstí.

 

Jenže co dělat, abychom takového štěstí/pocitu blaženosti dosáhli? Lze ho vůbec dosáhnout? Je to něco před námi za čím bychom se měli vydat?

 

Já myslím, že ne. Jsem přesvědčena, že každý si své vlastní štěstí, ve své vlastní podobě nosí a utváří sám v sobě. Je tam. I ty ho tam máš. 🙂 Můžeme ale štěstí mít? Vždyť se to tak přece říká: “Ty máš ale štěstí.” A taky: “Každý svého štěstí strůjce”, říkali. Souhlasím.

 

A taky říkají spoustu jiných zajímavých věcí. Rad, tipů, postupů, jak toho onoho magického pocitu štěstí dosáhnout. Bod po bodu, krůček po krůčku. “Vrať se k sobě,” pravili. “Všechny odpovědi najdeš v sobě. Stačí se jen zeptat a naslouchat.” A tak jsem se ptala a naslouchala. Otevřela se radám, tipům a postupům. A ony zabraly. Často jsem na ně zapomínala, to ano. Ale pak mi je vždy někdo připomenul. A tak tvořím tohle video/článek, protože možná taky třeba potřebuješ jen připomenout….  :-)

 

Štěstí nenajdeme u druhých. Osobní štěstí je jen naše vlastní zodpovědnost.

 

1.PRAVDIVOST K SOBĚ SAMÝM

 

Nejde před ostatními či sebou tajit pravdu a být při tom šťastný. Musíme si poctivě přiznat své skutečné myšlenky, přesvědčení, potřeby, pocity, vlastnosti, lži a co nám doopravdy dělá radost. Určitou fasádu si drží každý a je to zcela normální. Ale přiznat si, jak nám ve skutečnosti je, jestli náš současný stav odpovídá tomu, co bychom chtěli a najít odvahu jít vstříc našim niterným touhám, to chce kolikrát odvahu.

 

Z našich myšlenek, slov i chování musí jít poznat, kdo jsme. Ale nejprve musíme zjistit, kdo vlastně jsme. Na této cestě nám mohou pomoci otázky. “Otázky, které klademe sami sobě a naše odpovědi, jsou celoživotní proces vedoucí nevyhnutelně k našemu štěstí.” [Teal Swan]

 

 

2.ROZEZNAT CO JE MÉ A CO UŽ NE

 

Musíme rozeznat svá měl bych a přestat je dělat (věřit v to, co ostatní; dělat to, co ostatní; chtít, co chtějí ostatní). Co chceme my? “Měl bych odráží očekávání ostatních, neodráží naše potřeby a přání.” [Teal Swan]

 

  • Sepište si seznam svých měl bych a uvědomte si, že jde jen o očekávání a požadavky, které teď mají vinu na tom, že se necítíte šťastni.
  • Potom si ke každému svému měl bych napište, proč byste to měli dělat? První, co vás napadne, si zapište. Takto zjistíte, odkud tyto vaše závazky pocházejí. (př: studuji vysokou školu, protože mi doma říkají, že mi to zajistí dobrou práci; apod.)
  • Vyprostěte se z okovů a zaměňte své měl bych za MÁM PŘÍLEŽITOST nebo ROZHODL/A JSEM SE (jít do práce, vyčistit zuby, apod.).

Zkuste si říct nahlas: Měla bych/musím jít do práce. A teď si řekněte: Mám příležitost jít do práce. Rozhodl/a jsem se jít do práce. Cítíte ten rozdíl? Najednou jde vidět, že pouze my jsme tvůrci svého štěstí. Jen my jsme zodpovědni za to, jak žijeme svůj život. A činíme tak každý den, jakýmkoliv, byť sebemenším, rozhodnutím.

 

 

3.VYVAROVAT SE SEBEDESTRUKTIVNÍMU CHOVÁNÍ

 

Je potřeba změnit své chování k sobě samým (kritika, sebesabotáž, pochyby o sobě, obviňování se, sebelítost, ochuzování se, popírání vlastní hodnoty apod.). Každá negativní myšlenka nebo slovo, které proti sobě vyšleme, nám nejen brání k prožívání štěstí, ale nesmírně nám ubližuje.

 

Dávejme si pozor na:

  • Srovnávání se – srovnávání se s druhými, vede jen k frustraci, žárlivosti a negativnímu sebehodnocení, a to je jedna z nejbolestnějších věcí, které sami sobě můžeme dělat. To co se nám líbí a obdivujeme u druhých, to samé je v nás, jen jsme to ještě neobjevili.
  • Sebelítost – najděte aktivní způsob, jak zpátky najít svou sílu. Vymaňte se z role oběti. Je pouze v naší moci cítit se o něco lépe. Proč si odpírat radost? Neochuzujme sami sebe. Naopak se naučme přijímat i svou nedokonalost. Je fuk, co si o nás myslí ostatní.
  • Čistka – očistěme svůj život od toho, co už nám neslouží a nečiní nám radost. Propusťme nefungující vztahy; věci, které nepotřebujeme; zbavme se nezdravých návyků a přesvědčení.

 

Důvěřujte své intuici. Láska je klíčem ke štěstí. Přišli jsme na svět, abychom byli šťastni.

(I pomoc druhým přece děláme pro svůj vlastní dobrý pocit. Stačí si to jen přiznat a přijmout.)

 

VIDEO:

 

 

 

 

xx Petra

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: