Osobní rozvoj,  Ženství

Ženství | #5 Jedinečná proměnlivost ženy

Proměnlivost ženy. Ženská cykličnost. Jak já jsem ráda, že je jí poslední roky věnována taková pozornost. Nádherné zjištění, že když mám zhruba každý týden jiné rozpoložení, náladu, chutě, fyzickou energii a různorodý psychický stav, je naprosto normální. A to nejen kvůli tomu, že jsem žena (“No jo, ty ženy, pořádně nevědí, co chtějí. Jednou jsou takové a podruhé makové.”). Ale především díky naší ženské cykličnosti.

Co to znamená, že jsou ženy cyklické? Jednoduše během našeho jednoho cyklu (který trvá zhruba měsíc) se u nás střídají 4 období. V knize Cyklická žena jsou popsány jako reflektivní fáze, dynamická fáze, expresivní fáze a kreativní fáze. Mezi ženami jsou tyto fáze přirovnávány také k zimě, jaru, létu a podzimu. Jaké jsme to ale krásné přírodní bytosti, viďte? 🙂

 

A abychom mohly žít více v souladu s přírodou a se sebou samými, je třeba těmto cyklům porozumět.

 

Prozatím pro nás byly nejznámější fáze menstruační (ne úplně oblíbená), ovulační (nejvhodnější k oplodnění) a PMS, značící, že už se “něco” blíží. Dynamická, energická fáze se nám někam úplně vytratila. Tenhle svět je ještě zatím pořád tolik zaměřený na výkon. A byť jsme neustále mluvili o výše uvedených třech fázích, snažily jsme se být přes celé období měsíce ve fázi dynamické.

Potlačily jsme svou přirozenost. Menstruace nám začala být na obtíž. Proč asi? Protože když potlačíte sebe samé, své ženství, tělo vám to dá najevo. Třeba menstruačními bolestmi. Začalo pro nás být důležité mít za sebou výsledky. Šly jsme přes sebe. Potlačily jsme to nejkrásnější v nás. Zapomněly na sílu a dary, které jednotlivé fáze cyklu přinášejí.

Nastal čas je znovu objevit. 🙂

 

Každou ze čtyř fází vám představím v samostatných článcích. Kromě všeobecného popisu (který už můžete velmi dobře znát, věnujete-li se své ženskosti, samy sobě), chci s vámi sdílet především to, jak se dané fáze projevují u mě. A jak využívám darů a kvalit v jednotlivých obdobích cyklu. A že je to někdy fakt síla! 🙂 A někdy fakt na prd, když mám tu odvahu (nebo jsem tak hloupá? 🙂 ), že jdu sama proti své přirozenosti. Moc už se na tohle psaní těším! 🙂

 

Ony ty fáze v sobě totiž skrývají takové drahokamy, perly. Když víme, že je máme, můžeme si je nasadit a hrdě nosit.

 

Ale o tom v příštím článku.

Pokud vás ale zajímá například můj aktuální přechod z reflektivní fáze (známější jako menstruační) do dynamické fáze – a že to byl teď hukot! 😀 – sledujte mé stories na Instagramu zde.

Do komentářů mi můžete napsat, jestli se o tohle téma také zajímáte? Nebo je to pro vás novinka? Možná jste už nějakou dobu tušily a vypozorovaly na sobě, že se měníte v cyklech. A je to tak báječné! 🙂

 

xx Petra

4 Comments

 • Kája

  Já si naopak myslím, že by se to zas tak řešit nemělo. Když jsem se dozvěděla, že by soudkyně neměly soudit během menstruace, protože to ovlivní jejich rozhodování… Je to přehnané.
  Důležité je poslechnout tělo a řídit se tím, o potřebuje – ne (jen) ve vztahu k cyklu. Někdy je pro mne dost těžké uvelebit se s knihou a čajem a nic nedělat. Jedu dost na výkon a mám pocit, že se pak zbytečně flákám. 😀 Ale to už je můj osobní problém.

  • Admin: Petra

   Jedna věc je, že ženské tělo je s cyklem spojené, ať už ve vztahu k čemukoliv… žena je prostě cyklická, tečka. Ať chceme nebo ne, máme to tak od přírody. 🙂 (pokud samozřejmě nebere hormonální antikoncepci, ale to je jiný příběh). To, jak dle toho soudí jiní a určují, co by se mělo/nemělo – to už je věc zase druhá. Ale jak říkáš, nejdůležitější je poslouchat své tělo. Tam pak většinou žena při jeho pozorování zjistí a přijde na to, že se jí to či ono opakuje v cyklech. 🙂 Ale když jsem byla mladší, taky jsem to vůbec neřešila a jela jsem si “své pecky bomby”. Takže rozumím, jak to myslíš. 🙂 Já si přišla na to, že naučit se především darům svého cyklu (kdy mi v jaký čas jde co líp, na co mám zrovna zvýšené předpoklady a co naopak nechat raději na jindy apod.) mi pomáhá žít kvalitnější a šťastnější život. A i mé tělo mi začalo dávat spokojenější signály. 🙂 <3 Děkuji ti moc za komentář, připomněla jsem si díky němu, jak vděčná jsem za to, že jsem se svým cyklem začala zabývat. 🙂

    • Admin: Petra

     A která je ta špatná? Já na takovou ještě nenarazila. 🙂 Svého ženství si vážím stejně tak jako kvalit, které mají muži. Cítím klid a vděčnost, když dokážu ocenit a uvědomit si různé možnosti nás lidských bytostí. To není nimrání ale radost z bytí. 🙂 <3 Děkuji za názor a přeji hezké dny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: