Motivace,  Zero Waste

Zero Waste | #1 Dočasný trend nebo nutnost?

Ještě několik let na zpět mě ani nenapadlo přemýšlet nad tím, kolik odpadu vyprodukuji a zda naší planetě spíše škodím, než-li přispívám. A když už na tohle téma přišla řeč, mluvilo se spíše v globále – my lidi jsme ale prevíti, můžeme za globální oteplování a té ropy, která vytekla do moří a oceánů! Nebo se zkrátka hovořilo jen o firmách zapřičiňujících devastování přírody. Nepamatuji se, že bychom se někdo zamýšleli nad tím, jestli jsme to třeba právě i my – jedinci, kdo by mohl udělat něco pro to, abychom žili ve větším respektu a pokoře k přírodě.

Teprve před rokem jsem se poprvé seznámila se Zero Waste, nebo-li “nulovým odpadem”. 🙂 V podstatě se jedná o trvale udržitelný životní styl. Předcházení tvorby odpadu. Co s sebou zero waste obnáší? Jednoduše sami za sebe přebíráme zodpovědnost (což není žádná novinka, jsme zodpovědni za svůj život jen my sami tak či tak 🙂 )za to, kolik odpadu, prostřednictvím našich nákupů a svým životním stylem celkově, vyprodukujeme.

Nevím, jak vy, ale já už mám dost zpráv o tom, jak tuhle planetu zamořujeme a jaké důsledky to dnes i do budoucna má (i když si nejsem zcela jista, nakolik jsme si toho vědomi). Je mi líto a mrzí mě, jak lidé dokáží být vůči přírodě nevděční a krutí. Pokládala jsem si otázku: “No jo, ale co já s tím? Co zmůžu já? Samotná? Proti celému světu.” A pak mi to došlo. Je třeba začít sama u sebe (tak jako se vším ostatním). Jsou věci, které v tuto chvíli ovlivnit nemůžu. Ale co můžu ovlivnit jsem já sama a můj způsob žití. A pak se třeba přidají další lidé a další… a začneme úctu k přírodě projevovat společně. 🙂

 

Rozhodla jsem se pro trvale udržitelný životní styl – postupně, po malých krůčcích (přece jen žiji v tomhle světě bez respektu k přírodě 28 let). Proč?

  • protože mi záleží na zvířatech a lidech
  • protože si uvědomuji důležitost přírody jako celku
  • protože po nás přijdou další generace – co jim po nás zanecháme?
  • protože chci mít ze sebe lepší pocit
  • protože se chci mít ještě více ráda a být na sebe ještě pyšnější
  • protože třeba inspiruji druhé k tomu, aby se přidali
  • protože život je dar, tak proč ho ničit

 

A víte vy co? Už se na to těším! 🙂

 

A jelikož jde v podstatě o osvojení si nových návyků/zvyků, je mi jasné, že mi vše nemusí jít úplně hned. Ale věřím, že postupem času si krok po kroku na nový životní styl zvyknu a bude pro mě naprosto přirozeným. Vždyť začít s ním je opravdu tak jednoduché. 🙂

Zajímá vás, co s sebou zero waste obnáší? Jak sami můžete postupně začít? Sledujte můj blog, kde vás postupně budu seznamovat s tím, jak se mi daří zero waste zařadit do svého života. Sama jsem na sebe zvědavá. 🙂 Každopádně jedno je jisté – teď už je to veřejně, teď už se z toho nevykroutím! 😀 A ani nechci. 🙂

Máte-li se zero waste svou zkušenost, určitě mi napište do komentářů. Co vás k tomu vedlo? Jaké pro vás bylo začít? Máte své tipy a doporučení? Sem s nimi! 🙂 A pokud jste v tomhle úplně nepolíbení tak jako já, 😀 napište do komentářů, jestli třeba taky uvažujete o životě bez odpadu nebo zda vás toto téma alespoň trošku zaujalo. 🙂 Jsem na vaše názory zvědavá!

xx Petra

P.S. Ráda bych ještě doplnila, že se samozřejmě nejedná o absolutně nulový odpad. Nejsem si ani jista, zda to v tuto chvíli (s tím co se vyrábí) lze. Ale prozatím jde v zero waste o cíl vyprodukovat maximálně 10% zbytkového odpadu (přesnější informace a historie o zero waste najdete třeba na odkaze zde).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: